Sağlık Turizmi Talebimiz

21-05-2020

Covid-19 Pandemisi Süresince Uluslararası Sağlık Turizmi Kapsamında Ülkemize Gelecek Hasta ve Hasta Yakınları Hakkındaki Tedbirler ve Dental Sektör

Geçtiğimiz günlerde Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından Covid-19 Pandemisi Süresince Uluslararası Sağlık Turizmi Kapsamında Ülkemize Gelecek Hasta ve Hasta Yakınları Hakkındaki Tedbirler yazısı duyurulmuştu.

Normalleşme sürecinde atılan bu adım sektör için sevindirici olmasına rağmen sağlık turizminde önemli rolü olan dental sektörün kapsam dışı bırakılması diş hekimlerini hayal kırıklığına uğratmıştır.

Ağız Diş Sağlığı Kuruluşları ve Sağlık Turizmi Derneği olarak derhal çalışma başlattık ve dental sektörün de kapsama dahil edilmesi için yetkililere dilekçelerimizi sunduk.

 

Sayın Dr. Fahrettin Koca,

Sağlık Bakanı

 

Ülkemiz tüm dünyada takdirle izlenen bir şekilde pandemi sürecini yürütmektedir ve en az zararla bu süreci atlatacaktır. Bu süreçte özveri ile çalışan başta şahsınız olmak üzere tüm sağlık çalışanlarımıza teşekkür ederiz.

 

Normalleşme sürecinde dinamik bir süreç yönetilirken, sağlık turizmi kapsamında da hasta kabulüne başlanacağının duyurulması memnuniyet vericidir. Ancak sağlık turizminde hızla gelişen ve önemli bir yeri olan dental turizmin kapsama dahil edilmemesi ülkemiz adına kayıp olacaktır.

 

Ekonomimizin daha da güçlenmesi, cari açığın kapanmasına destek olmak ve özellikle ağız ve diş sağlığı sorunu olan hastaların hizmete ulaşmasını sağlamak için dental sektör kuruluşları da normalleşme sürecine dahil edilerek, sağlık turizmi kapsamında hasta kabul edebilmelidir.

 

Ağız ve diş sağlığı sektörü olarak uluslararası sağlık turizmi kapsamında ağız ve diş sağlığı sorunu olan hastaların kabulü genelgeye dahil edilmelidir. Yaklaşık 3 aydır acil hastalar dışında hasta kabul edemeyen ağız ve diş sağlığı kuruluşları, Sağlık Bakanlığı önerilerini dikkate alarak gerekli önlemlerini almış ve hasta kabulüne hazır hale gelmiştir. Dental sektör hastaları ile daha çok sağlık turizmi hastası olacak, THY charter seferlerine artacak talep ile ülkemize erişmek kolaylaşacaktır. Ayrıca ülkemizin mevcut sağlık alt yapısı bu hastaların hastanelere rahatça ulaşabilmesi için yeterlidir. Sınırlarda Covid 19 testlerinin yapılması da mümkün hale geleceği duyurulmuştur. Bütün dünyada bu süreci başarı ile sürdürdüğümüz bilinmekte ve sağlık turizmi ile dental sektörün hastalarına vereceği hizmet ile ülkemizin dünyadaki imajı kat be kat artacaktır. Sağlık turizmi açısından dental sektörün de hasta kabulünü sağlamak için hiçbir mahsur olmadığı gibi birçok faydasının olacağı aşikardır.

 

Ağız, Diş Sağlığı Kuruluşları ve Sağlık Turizmi Derneği olarak dental sektörün sağlık turizmi hastalarını kabul edebilmelerine olanak sağlanmasını talep ederiz. Gereğinin yapılmasını saygılarımızla arz ederim.

 

 

 

Saygılarımla,

 

Dişhekimi Ahmet  Selvi

Yönetim Kurulu Başkanı

ADİSSAD(Ağız, Diş Sağlığı Kuruluşları ve Sağlık Turizmi Derneği)

iletisim@adissad.org