ADISSAD
İletişim Bağlantılar Haberler Dökümanlar Hukuk Servisi Üyelik Hakkımızda Ana Sayfa
Site Üye Girişi
Kullanıcı adı
Şifre
Yeni Üyelik | Şifremi Unuttum
Ağız ve Diş sağlığı Merkezleri, Poliklinikler ve Muayenehaneler artık tek çatı altında daha güçlü…
Haberler - Hekimleri açlığa mahkûm edecekler
Hekimleri açlığa mahkûm edecekler
Hekimleri açlığa mahkûm edecek, TTB’yi etkisiz hale getirecek yasa teklifi bugün Meclis gündemine gelecek. Meslek odaları Anayasa’ya aykırı bu teklifin reddedilmesini talep etti.

TBMM Sağlık Komisyonu’nda bugün AKP’nin, içinde sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin önlenmesine ilişkin düzenlemenin de bulunduğu kanun teklifi görüşülecek. Meclis’e sunulan 43 maddeden oluşan teklifte özellikle KHK mağduru hekimlere yönelik ciddi hak gaspları yer alıyor. Teklifin yasalaşması durumunda hekimlerin sorunlarının çözülmesi bir yana daha büyük sorunlara kapı aralanacak.Teklifte öne çıkan maddeler şöyle:
♦ Türkiye’deki sağlık kurumlarının neredeyse tamamı SGK ile anlaşmalı iken, KHK ile ihraç edilen ve güvenlik soruşturmasına takılan hekimlere SGK ile anlaşması olmayan hastanelerde veya muayenehanelerde çalışma şartı getirildi. Bu hekimlerin raporları da yargı kararlarına ve idari işlemlerine esas alınamayacak.

♦ Hekimlerin birden fazla hekimlik görevi kabul etmeleri için tabip odasından izin almaları şartı kaldırıldı. Diş hekimleri de birden fazla hekimlik görevini kabul etmeleri için Diş Hekimleri Birliği’nden izin almayacak.

♦ Tasarı ile Sosyal Güvenlik Kurumu ve Sağlık Bakanlığı tarafından “uygun görülen” kurum/kuruluşlar da ilaç getirtebilecek.

♦ Organ nakli için de alıcının en az iki yıldan beri fiilen birlikte yaşadığı eşi ile dördüncü dereceye kadar kan ve kayın hısımlarından yapılabilecek.

♦ Sağlık kurum ve kuruluşlarında görev yapan personele karşı görevleri sebebiyle kasten işlenen suçlardan şüpheli olanlar, kolluk görevlilerince yakalandıktan sonra Cumhuriyet başsavcılığına sevk edilecek. Bu suçların soruşturmasında kolluk görevlileri, müşteki, mağdur veya tanık ifadelerini işyerlerinde alabilecek.

♦ Tüp bebek yöntemi sadece evli olan çiftler arasında uygulanacak. Taşıyıcı annelik yasak olacak.

***

Bu teklif reddedilmeli

TTB Genel Sekreteri Bülent Nazım Yılmaz: “Sağlık alanında bitmez bir OHAL ilanı yaşıyoruz. OHAL süreklileştiriyor. OHAL döneminde uluslararası hukuk kurallarına aykırı bir şekilde KHK ile işine son verilen 4 bin hekim ve güvenlik soruşturmasına takılan hekimler açlığa mahkum ediliyor. Bu hukuksuzluk kabul edilemez. Bu teklif ile sadece KHK ile kamu görevinden ihraç edilen ve güvenlik soruşturmasını geçemeyen hekimler değil onların aileleri de cezalandırılıyor. Eşler, çocuklar topyekün açlığa mahkum ediliyor. Demokratik ülkelerde meslek örgütlerine sahip çıkılırken, biz de ise TTB’nin yetkileri sınırlandırılıyor.”

Anayasa’ya aykırı
SES Genel Sekreteri Pınar İçel Çepe: “KHK ile ihraç edilen ve güvenlik soruşturmasına takılan hekimlere ölü hali dayatılıyor. Oysa OHAL sürerken Erdoğan, özel sektörde çalışmanın önünde engel olmayacağını açıklamıştı. Kölelik şartlarında özel sektörde çalışmak zorunda kalan hekimler neden işsiz bırakılıyor. Anayasa’nın temel hak ve özgürlüklerine aykırı bu düzenlemeden biran önce vazgeçilmelidir.”Eklenme tarihi: 3.11.2018
Kaynak: https://www.birgun.net/haber-detay/hekimleri-acliga-mahk%C3%BBm-edecekler-235392.html

Haberler sayfasına dönmek için tıklayınız
Güncel Haberler
Copyright 2009 - 2012 © ADİSSAD Tüm Hakları Saklıdır. web yapım: tabi media