ADISSAD
İletişim Bağlantılar Haberler Dökümanlar Hukuk Servisi Üyelik Hakkımızda Ana Sayfa
Site Üye Girişi
Kullanıcı adı
Şifre
Yeni Üyelik | Şifremi Unuttum
Ağız ve Diş sağlığı Merkezleri, Poliklinikler ve Muayenehaneler artık tek çatı altında daha güçlü…
Haberler - Ağız ve Diş Sağlığı Haftası 2009
Ağız ve Diş Sağlığı Haftası 2009

Adişsad Basın Bülteni

17-23 Kasım Toplum Ağız ve Diş Sağlığı Haftası olarak kutlanmaktadır. 2010 yılına girmemize az bir zaman kala hala 11/04/1928 tarihli ve 1219 sayılı Tababet ve Şuabatı San'atlarının Tarzı İcrasına Dair Kanunun ile yönetilmekte olan sağlık sistemimizin düzeltilmesi en büyük temennimizdir.

Ağız ve diş sağlığının önemi her geçen gün daha fazla anlaşılmakta olup, diğer sistemik rahatsızlıklarla çok ciddi ilişkileri bulunmaktadır.

Ülkemizde diş hekimine gitme oranı çok düşük
Ülkemizde %96 gibi çok yüksek bir oranda görülen ağız ve diş sağlığı sorunlarının çözümü ile ilgili çalışmalar yapılmamakta ve buna yönelik halkı bilinçlendirici ve eğitici girişimlerde de bulunulmamaktadır. Avrupa’da yılda diş hekimine gitme oranı ortalama 5 iken, ülkemizde bu oran 1’in altındadır.

Devlet Ağız ve Diş Sağlığı hizmetlerine yeterli bütçe ayırmıyor
Toplum ağız ve diş sağlığının tedavisi için kamuda çalışan yaklaşık 5 bin adet diş hekiminin altından kalkması imkânsız olduğu gibi toplamda 20 bin adet olan diş hekiminin bile bu tedavileri yapması çok uzun zaman alacaktır.

Halkımızın gerekli maddi gücü olmaması ve ekonomik krizler nedeniyle bu tedavileri yaptıramaması ve yoğunluk nedeniyle kamudan bu hizmeti alamaması insanlarımızın diğer sağlık sorunlarını da tetiklemektedir. Devlet diş tedavi hizmetleri konusunda bütçe ayırmamakta ancak bunun sonucunda oluşabilecek diğer sorunlara ayırmış olduğu bütçeyi hesaplamamaktadır.

Ağız ve Diş Sağlığı Hizmetleri Özele Açılmalı
6 dalda uzmanlığın gündeme geldiği bu günlerde insanlarımız ekonomik nedenlerle hala hiçbir hijyen koşullarına uymayan sahte dişçilere gitmekte, bunun sonucunda da bir çok rahatsızlıklar ortaya çıkmaktadır.
İnsanların sağlık hizmetine daha rahat ulaşabilmesi için kamunun diğer sağlık tedavilerinde olduğu gibi diş tedavilerinde de özelden hizmet alması gerekmektedir. Bu yapılamadığı takdirde en azından gelecekte daha az sorunla karşılaşmak için 18 yaş altı bireylerin koruyucu diş tedavilerinin özel sektörden kamu tarafından satın alınması gerekmektedir.

TDB Uzlaşmacı olmalı
TDB’nin diş hekimlerinin haklarını koruyan bir birlik olarak bu konuda kamu ile olan uzlaşmaz tavrından vazgeçip hem serbest diş hekimlerinin hem de halkın çıkarına olacak bir anlaşmanın yapılması yönünde daha fazla gayret etmesi gerekmektedir.

Koruyucu Diş Hekimliği Devlet ve TDB Tarafından Desteklenmeli
Toplumun ağız ve diş sağlığı hakkında daha fazla bilgilendirilebilmesi için hem ağız ve diş sağlığı yönetmeliğinde hem de diş hekimleri birliğinin yönetmeliklerinde tanıtım ve reklam ile ilgili olan maddelerde değişiklik yapılması gerekmektedir. Çünkü yapılan bütün bilgilendirici duyurular bu kapsamda cezalandırılmaktadır.


ADİŞSAD
Ağız ve Diş Sağlığı Kuruluşları Derneği Yönetim KuruluEklenme tarihi: 21.11.2009

Haberler sayfasına dönmek için tıklayınız
Güncel Haberler
Copyright 2009 - 2012 © ADİSSAD Tüm Hakları Saklıdır. web yapım: tabi media