Karantina Uygulaması Hakkında Önerilerimiz

21-05-2020

Covid-19 Pozitif Hasta Bakan Diş Hekimlerine Karantina Uygulaması

Derneğimiz üyesi bir diş hekiminin tedavi ettiği hastanın sonradan Covid-19 Pozitif çıkması sonucu hekimimizin bağlı bulunduğu İlçe Sağlık Müdürlüğü tarafından kendisine 14 gün karantina uygulanmıştır. Diş hekimlerimiz tedavi ettiği her hastanın pozitif olduğunu varsayarak protokollerini hazırlamakta, önlemlerini almakta ve tedavilerini gerçekleştirmektedir. Henüz bulaş gerçekleşip gerçekleşmediği belirsizken diş hekimimize yapılan bu uygulama derneğimiz tarafından haksız bulunmuş ve ilgili girişimler başlatılmıştır. Yetkili kurumlar ile yazışmalarımızı başlatmış bulunmaktayız.

 

Sayın Prof. Dr. Ahmet Tekin,

Genel Müdür

 

Derneğimiz üyesi kliniklerden birisinin mesul müdürüne Covid 19 pozitif olduğu sonradan ortaya çıkan bir hastaya baktığı için karantina uygulanmıştır. Diş hekimimiz hasta bakarken Sağlık Bakanlığı’nın ve Bilim Kurulunun önerilerini dikkate almakta ve tüm tedbirleri uygulamaktadır. Bu süreçte birçok muayenehane ve klinik geçici olarak hizmet vermeyi durdurmuşken en büyük risk grubunda bulunan diş hekimlerinin hasta bakması büyük fedakarlıktır.

Yerel otoritelerin diş hekimini ve personelini “14 gün karantina” uygulamasına yönlendirmesi, halkın genel sağlık refahına negatif etki edecektir. Bu bağlamda henüz bulaş gerçekleşip gerçekleşmediği belli olmadan ağız ve diş sağlığı hizmeti veren kişilerin karantinaya alınması yanlıştır; mevcut devlet hastanelerinde hekimler Covid teşhisi konulmuş hastalara bakmakta ve karantina uygulaması söz konusu olmamaktadır. Aynı şekilde ağız ve diş sağlığı sunan özel sektör çalışanlarına da karantina uygulaması yapılmamalıdır. Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu bu konuda çalışmalar yapmalı ve tavsiyelerini toplumla paylaşmalıdır. Konu ile ilgili birkaç önerimiz şu şekildedir;

·       Ağız ve diş sağlığı sektöründe görev alanlara test yaptırma kolaylığı sağlanmalıdır.

·       Test sonucu negatif çıkan sektör çalışanlarının görevlerine devam etmesini engelleyecek yaptırımlar uygulanmamalıdır.

·       Koruyucu malzemelere devlet destekleri ile erişim kolaylaştırılmalıdır.

 

 

Saygılarımla,

 

Dişhekimi Ahmet Selvi

Yönetim Kurulu Başkanı

ADİSSAD(Ağız, Diş Sağlığı Kuruluşları ve Sağlık Turizmi Derneği)

iletisim@adissad.org