Sektörel Haberler

Ağız, Diş Sağlığı Kuruluşları ve Sağlık Turizmi Derneği

24-03-2020

Diş apsesi nedir? Çeşitleri nelerdir?

Diş apsesi nedir? Çeşitleri nelerdir? Diş Apsesi tedavisi

İlgili bölgede kızarıklık, şişlik ve hassasiyet gibi belirtilere neden olan diş apsesi, zamanında müdahale edilmezse çok daha büyük sorunlara yol açabilir. Peki insanların, çok ağrı yapmasından dolayı oldukça şikayet ettiği diş apsesi nedir? Çeşitleri nelerdir? Tedavi yöntemleri nelerdir? İşte diş apsesiyle ilgili tüm detaylar...

Detay
24-03-2020

Diş eti iltihabı nasıl geçer?

Diş eti iltihabı nasıl geçer? Diş eti iltihabına ne iyi gelir?

Ağız ve diş yeteri kadar önem gösterilmediği takdirde meydana gelen rahatsızlıktır. eksik ve dengesiz beslenme ve geçirilen hastalıkların ardından diş etlerinde ortaya çıkan enfeksiyonlar, diş etlerinde iltihaplanmaya sebep olabilir. Genellikle bakteriyel enfeksiyonlar nedeniyle oluşan diş eti iltihabı gingivitis olarak da isimlendirilir. Peki Diş eti iltihabı nasıl geçer? Diş eti iltihabına ne iyi gelir

Detay
24-03-2020

Türkiye’nin Yüzde 74’ü Dişlerini Fırçalamıyor

Türkiye’nin Yüzde 74’ü Dişlerini Fırçalamıyor

"Ağız ve diş sağlığının bozulması sindirim sisteminde, kalp, böbrek ve eklemlerde ciddi sağlık sorunlarına neden olabiliyor. Araştırmalara göre, Türkiye’nin ağız sağlığı konusunda etkin olmadığını ifade eden Diş Hekimi Aslı Tapan, “Kişi başına düşen diş macunu miktarı Türkiye’de sadece 100 gram. Türkiye nüfusunun yüzde 74’ü ise dişlerini fırçalamıyor” dedi."

Detay
24-03-2020

Sağlık Bakanı Koca: ABD'den sonra dünyada en çok d

Sağlık Bakanı Koca: ABD'den sonra dünyada en çok dijital hastaneye sahip ülkeyiz

Sağlık Bakanı Koca, Türkiye'nin, ABD'den sonra dünyada en çok dijital hastaneye sahip olan ülke konumuna yükseldiğini belirtti.

Detay
24-03-2020

Kayseri'de diş hastanesinde randevu ile hasta kabu

Kayseri'de diş hastanesinde randevu ile hasta kabulü durduruldu

KAYSERİ İl Sağlık Müdürlüğü, Sağlık Bakanlığı'nın aldığı koronavirüs tedbirleri doğrultusunda Kayseri Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesi'nde 'Merkezi Hekim Randevu Sistemi' (MHRS) ile hasta kabulünün geçici süre ile durdurulduğunu açıkladı.

Detay
24-03-2020

Sağlık Bakanı: Bu dönemde istifa edenleri Bakanlığ

Sağlık Bakanı: Bu dönemde istifa edenleri Bakanlığa almayacağız


Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, üniversitelerden istifa eden sağlık personelinin Sağlık Bakanlığına alınmayacağını söyledi

Detay
24-03-2020

New York Times: Virüs nasıl yayıldı?

New York Times: Virüs nasıl yayıldı?

ABD’de yayın yapan New York Times gazetesi, koronavirüsün (Covid-19) nasıl yayıldığını ve yapılan hataları analiz eden ‘Virüs nasıl yayıldı?’ başlıklı makale yayımlandı. İnteraktif haritayla birlikte yayımlanan makalede insanlık tarihindeki en kapsamlı seyahat yasaklarının, virüsün yayılmasını neden durduramadığı analiz edildi.

 

Detay
24-02-2020

Dişler için süper besinler!


Detay
10-09-2019

Diş Hekimleri İsyanda!

Diş Hekimleri İsyanda!

Serbest Diş Hekimlerinin kullandığı bir forumda TDB istifaya çağırılmaktadır.
Ayrıca aşağıdaki metin, forma dilekçe örneği olarak konulmuştur.
Tüm Diş Hekimlerinin bilgisine sunuyoruz.

Detay
03-07-2019

Özel Hastanelere Şok Karar

Özel hastanelere şok karar 

Özel hastanelerin, yüzde 30'un üzerinde ücret talep ettiği itiraz başvurusu Danıştay tarafından reddedildi.

Detay
24-12-2018

Sağlık Bakanı Koca: Sağlıkta dijitalleşmeye hız ve

Sağlık Bakanı Koca: Sağlıkta dijitalleşmeye hız veriyoruz
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "Sağlık alanında dijitalleşmeye hız vererek vatandaşlarımızın sağlık hizmetinin her aşamasına erişimini kolaylaştırmayı, doğru zamanda doğru yerde hizmet almalarını sağlamayı ve karar destek sistemleri yardımıyla kaynakların daha verimli kullanılmasını hedefliyoruz" dedi.

Detay
24-12-2018

SGK ile diş tedavisi ödemesi nasıl yapılır? SGK ha

SGK ile diş tedavisi ödemesi nasıl yapılır? SGK hangi tedavileri karşılar?

Detay
24-12-2018

Türkiye Ağız ve Diş Sağlığı Profili Çıkarılıyor

Türkiye Ağız ve Diş Sağlığı Profili Çıkarılıyor

73 ilde, 10670 kişiye ulaşılması hedeflenen Türkiye Ağız Diş Sağlığı Profili Araştırması (TADSAP) çalışması başladı.

Detay
09-11-2018

Sağlık Komisyonu'nda 4 madde tekliften çıkarıldı!

Sağlık Komisyonu'nda 4 madde tekliften çıkarıldı! İşte o maddeler!

TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonunda, ilaç ve eczacılık alanında düzenlemeleri ve idari yaptırımları güncelleyen, sağlık çalışanlarına karşı şiddeti önleyen, tütün ürünlerinin düz ve standart paket biçiminde kapalı dolaplarda satışını öngören, tüp bebekte genel sağlık sigortası kapsamını genişleten Sağlıkla İlgili Bazı Kanun ve KHK'lerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi'nin görüşmeleri sürüyor.

Detay
03-11-2018

Diş kisti kanser değil ama patolojik değerlendirme

“Diş kisti kanser değil ama patolojik değerlendirme yapılmalı”

Diş kistlerinin kanser oluşumuyla bağlantılı olmadığını belirten Ağız, Diş ve Çene Cerrahı Dr. Esra Başkırt, ancak diş kistlerinin tekrarlayan tiplerinin olması nedeniyle patolojik değerlendirmenin mutlaka yapılması gerektiğini söyledi.

Detay
03-11-2018

Bebeklerde diş çıkarma süreci için pratik bilgiler

Bebeklerde diş çıkarma süreci için pratik bilgiler

Çocuklar diş çıkarma sürecinde halsizlik, ateş gibi problemler yaşar. Peki bu süreçte neler yapılmalı? Daha kolay nasıl atlatılır?

Detay
03-11-2018

3000 Diş Hekimi Atama Bekliyor

3000 Diş Hekimi Atama Bekliyor

Sağlık Bakanlığı'nın önemli branşlarından biri olan diş hekimliği için her yıl ayrılan kontenjanlar tartışma konusu oluyor. Her yıl binlerce öğrencinin katılıp binlerce öğrencinin mezun olduğu diş hekimliği fakültesinden mezun olanlarla atananlar arasındaki kontenjan farkı diş hekimliği okuyanlarda taleplerin artmasına neden oldu.

Detay
03-11-2018

Sağlık çalışanlarına şiddet yasa teklifi Meclis'te

Sağlık çalışanlarına şiddet yasa teklifi Meclis'te


AK Parti'nin sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin önlenmesi için hazırladığı yasa teklifi Meclis Başkanlığı'na sunuldu. Teklif ile ilaç ve eczacılık alanında düzenleme, sağlık çalışanlarına şiddetin önlenmesi gibi konular hedefleniyor. 

Detay
31-08-2018

REKLAM KURULU EN FAZLA CEZAYI 3,4 MİLYON LİRA İLE

REKLAM KURULU EN FAZLA CEZAYI 3,4 MİLYON LİRA İLE SAĞLIK SEKTÖRÜNE KESTİ!

İdari para cezalarının sektörel dağılımına bakıldığında 3,4 milyon lira idari para cezası ile sağlık sektörü başı çekti. Bu sektörü kozmetik ve gıda reklamları takip etti.
Reklam Kurulu en fazla cezayı 3,4 milyon lira ile sağlık sektörüne kesti!

Detay
03-07-2018

Yabancıya sağlıkta KDV istisnası

Yabancıya sağlıkta KDV istisnası

YABANCILARIN Türkiye’de alacağı sağlık hizmetlerinde uygulanacak KDV istisnasının detayları belli oldu.

Detay
13-06-2018

Çocuklar için tiyatro ile diş sağlığı

Çocuklar için tiyatro ile diş sağlığı

Ağız ve diş sağlığının bakımının öğretilmesini amaç edinen Hospitadent Diş Hastaneleri, sosyal sorumluluk projelerine hız verdi.

Detay
13-06-2018

Diş ve Diş Eti Hastalıkları Görüntülenmesinde Yerl

Diş ve Diş Eti Hastalıkları Görüntülenmesinde Yerli Cihaz

"Tam Otomasyonlu Hasta Çene Dayama Sistemi" sayesinde hem zaman hem de diş ve diş eti hastalıklarının teşhisinde daha net sonuçlar alınması sağlandı.

Detay
01-06-2018

Gülüş Estetiği ve Dijital Diş Tasarımı

Gülüş Estetiği ve Dijital Diş Tasarımı

Gülüş estetiği sadece dişteki çapraşıklık ve ayrıklıkları düzeltmek midir? Gülüş tasarımıyla insanın ağız ve diş yapısını değiştirmek, biraz daha genç göstermek mümkün müdür? Ön dişlerdeki ayrıklıklar ve çapraşıklıklar günümüzde özellikle dijital diş tasarımı ve diş estetiği sayesinde günübirlik birtakım uygulamalarla çözüm bulabilir mi? Laminalar (yaprak porselenler), bonding uygulamaları ile estetik diş dolguları arasında ne fark vardır? Dijital diş tasarımının gündeme gelmesi, dijital uygulamalar, dişle ilgili ürünlerdeki gelişmeler diş estetiğine ne gibi kolaylıklar getirdi?

Detay
01-06-2018

Yerli üretimde çıtayı yükseltti, yabancı ziyaretçi

Yerli üretimde çıtayı yükseltti, yabancı ziyaretçide rekor kırdı

15’inci İstanbul Ağız-Diş Sağlığı Cihaz ve Malzemeleri Fuarı-IDEX İstanbul, 312 firma ve 1.500 ‘ün üzerinde marka katılımı ve 1.645’i yabancı, toplamda 14 bin 507 ziyaretçi ile rekor kırdı. Yabancı ziyaretçi sayısında geçtiğimiz yıla göre yüzde 30’luk bir artış kaydedildi.

Detay
04-12-2017

Tıp, Diş hekimliği ve Eczacılık fakülteleri olan y

Tıp, Diş hekimliği ve Eczacılık fakülteleri olan yeni bir üniversite açılacak!

Türkiye Büyük Millet Meclisi yeni haftada, torba kanun teklifi için mesai yapacak. Teklifle, sporcuların gelir vergisi kesinti oranının geçerlilik süresi, iki yıl uzatılıyor. 31 Aralık 2019'a kadar sporcuların gelir vergisi oranı, yüzde 15 olacak.

Detay
31-10-2017

Sağlık çalışanına erken emeklilik

Sağlık çalışanına erken emeklilik

Erken emeklilik imkanı bekleyen 550 bin sağlık çalışanına iyi haber geldi. Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş, "Cuma günü Ankara'da bir programımız vardı. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Öznur Çalık hanımefendi gelmişti. Öznur Hanım kürsüye gelip 'Cumhurbaşkanımız talimat vermiş, yakın zamanda yıpranma payı konusu Meclis'e gelecek' diye bunun müjdesini bize verdi" şeklinde konuştu.

Detay
09-10-2017

Hospitadent'ten çocuklara ağız ve diş sağlığı öner

Hospitadent'ten çocuklara ağız ve diş sağlığı önerileri

Bakırköy Hospitadent Diş Hastanesi Başhekimi Dt. Selma Kurtoğlu, çocukluk ve ergenlik çağında önemsenmeyen, ihmal edilen ağız ve diş sağlığının ileriki yaşlarda daha büyük problemlere neden olabileceğini belirterek, "Süt dişlerini erken dönemde kaybeden çocuklarda yer tutucu uygulanmazsa dişlerin çene kemiğinde dizilişi gelecekte bozulacağından, ciddi ortodontik tedavilere ihtiyaç duyacaktır." bilgisini verdi.

Detay
03-10-2017

Tıp ve diş hekimliği fakültelerinde ‘sözleşmeli ho

Tıp ve diş hekimliği fakültelerinde ‘sözleşmeli hoca’ dönemi

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) yetkililerinden alınan bilgiye göre, tıp ve diş hekimliği fakültelerinde sözleşmeli öğretmen çalıştırılabilmesine yönelik YÖK, Maliye Bakanlığı'nın görüşünü de alarak usul ve esasları belirledi.

Detay
06-09-2017

Her 4 Kişiden Biri Diş Hekiminden Korkuyor

Her 4 Kişiden Biri Diş Hekiminden Korkuyor

Çamlıca Hospitadent Diş Hastanesi Başhekimi Dr. Tarcan Topçuoğlu, "Sağlıklı ağız ve dişlere sahip olmak, 6 aylık diş hekimi kontrolleriyle mümkün olabilir. Bununla birlikte ülkemizde her 4 kişiden biri diş hekimine gitmekten korkmaktadır. Belki küçük bir dolgu işlemi ile kurtarılacak bir çürük, diş hekimi korkusu yüzünden ertelenmekte ve bu da ileride telafisi mümkün olmayan maddi ve manevi zararlara yol açmaktadır." ifadelerini kullandı.

Detay
09-08-2017

Türkiye-Ukrayna Sağlık Turizmi Forumu

Türkiye-Ukrayna Sağlık Turizmi Forumu

Sağlık Bakanlığı Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü Sağlık Turizmi Daire Başkanı Mehmet Ali Aydın, Türkiye'deki sağlık merkezlerinde geçen yıl 359 bin uluslararası hastaya hizmet verildiğini bildirdi.

Detay
07-08-2017

Bakan Demircan: Sağlık Turizminde Afrika'ya da Açı

Bakan Demircan: Sağlık Turizminde Afrika'ya da Açılacağız

SAĞLIK Bakanı Ahmet Demircan, Kayseri'de yaptığı açıklamada "Sağlıkta dönüşüm süreci başarılı şekilde tamamlandı. Şimdi, gelişim ve kalite dönemi başlıyor"dedi. Bakan Demircan, sağlık turizmi konusunda Pakistan'la yaptıkları anlaşma uyarınca ilk hastaların bugünden itibaren Türkiye'ye gelmeye başladığını, bunu Afrika ülkelerinin takip edeceğini söyledi.

Detay
07-08-2017

Bakan Demircan: Sağlık Turizminde Afrika'ya da Açı

Bakan Demircan: Sağlık Turizminde Afrika'ya da Açılacağız

SAĞLIK Bakanı Ahmet Demircan, Kayseri'de yaptığı açıklamada "Sağlıkta dönüşüm süreci başarılı şekilde tamamlandı. Şimdi, gelişim ve kalite dönemi başlıyor"dedi. Bakan Demircan, sağlık turizmi konusunda Pakistan'la yaptıkları anlaşma uyarınca ilk hastaların bugünden itibaren Türkiye'ye gelmeye başladığını, bunu Afrika ülkelerinin takip edeceğini söyledi.

Detay
07-08-2017

Bakan Demircan: Sağlık Turizminde Afrika'ya da Açı

Bakan Demircan: Sağlık Turizminde Afrika'ya da Açılacağız

SAĞLIK Bakanı Ahmet Demircan, Kayseri'de yaptığı açıklamada "Sağlıkta dönüşüm süreci başarılı şekilde tamamlandı. Şimdi, gelişim ve kalite dönemi başlıyor"dedi. Bakan Demircan, sağlık turizmi konusunda Pakistan'la yaptıkları anlaşma uyarınca ilk hastaların bugünden itibaren Türkiye'ye gelmeye başladığını, bunu Afrika ülkelerinin takip edeceğini söyledi.

Detay
01-08-2017

Sağlık Turizminde Türksoy İle Tarihi İşbirliği

Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı’na üye ülkeler ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) arasında sağlıkta karşılıklı işbirliğinin geliştirilmesine yönelik olarak protokol imzalandı.

Detay
19-07-2017

ULUSLARARASI SAĞLIK TURİZMİ VE TURİSTİN SAĞLIĞI HA


Detay
02-06-2015

2 bin 500 çocukla diş fırçalama rekoru kırıldı

2 bin 500 çocukla diş fırçalama rekoru kırıldı

Toplumumuzda oldukça yüksek olan diş çürük oranını azaltmak, sağlıklı yaşam tarzlarını teşvik etmek, diş fırçalama alışkanlığı kazandırarak, bu konuda farkındalığı en üst düzeye çıkarmak amacıyla; Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi işbirliği ile Kahramanmaraş Halk Sağlığı Müdürlüğü koordinasyonluğunda 2 bin 500 çocukla ’Diş Fırçalama Rekoru’ kırıldı.

Detay
03-02-2015

Ağız Ve Diş Sağlığı Yönetmeliğinde Yapılan Değişik

Ağız Ve Diş Sağlığı Yönetmeliğinde Yapılan Değişiklik
23 Aralık 2016 CUMA
Resmî Gazete
Sayı : 29927

Detay
03-02-2015

Uzun Süredir Beklenen Yönetmelik Yayınlandı

Uzun Süredir Beklenen Yönetmelik Yayınlandı

Ağız ve Diş Sağlığı Hizmeti Sunulan Özel Sağlık Kuruluşları Hakkında Yönetmelik, Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Detay
18-03-2009

Artık Evler Muayenehane Olamayacak!

Türkiye’de, Sağlık Bakanlığı’na bağlı kuruluşlarda toplam 5 bin 158 diş hekimi görev yapıyor. Sağlık Bakanlığı’ndaki görevli diş hekimleri dikkate alındığında...

Detay
18-03-2009

Dış Haberleri

Danıştay 10. Dairesi, diş hekimlerinin, ikamet ettikleri evlerinin bir bölümünü muayenehane olarak kullanmayacaklarına karar...

Detay
18-03-2009

Özel Sektör Rahatladı

Hekimler en fazla iki özel hastane ve/veya tıp merkezinde çalışabilecek. Tıp merkezinde dört tam zamanlı hekim yerine...

Detay
18-03-2009

14 bin 700 kişiye bir diş hekimi

Türkiye''de, Sağlık Bakanlığına bağlı kuruluşlarda toplam 5 bin 158 diş hekimi görev yapıyor. Sağlık Bakanlığındaki görevli...

Detay
18-03-2009

Koruyucu diş hekimliği geliştirilsin

Prof. Dr. İlter Uzel, ağız ve diş bakımının insan sağlığı için son derece...

Detay
09-03-2009

Ağız ve Diş Sağlığı Sevkleri Durduruldu!

SGK İstanbul İl Müdürlüğünden Gelen Diş Tedavileri ile ilgili duyuruya istinaden TDB''nin açtığı dava nedeniyle...

Detay
27-02-2009

Anfaş Hetex''de 1.Uluslararası Sağlık Turizmi Günl

Bu yıl bir ‘ilk''e imza atarak, turizm ve sağlık sektörünün önde gelen isimlerini, Anfaş Hetex fuarının ilk günü düzenlenen 1.Uluslararası Sağlık Turizmi Günleri''nde Antalya''da buluşturdu...

Detay
26-02-2009

Almanya 33. Uluslararası Diş Hekimliği Fuarı

Almanya''nın Köln kentinde düzenlenecek olan 33. Diş Hekimli fuarına ADİŞSAD Yöneticileri de katılacaktır. Fuar hakkında ayrıntılı bilgi...

Detay