18 Şubat Ankara Ziyaretinden Notlar

26-02-2009

18 Şubat Ankara Ziyaretinden Notlar


- İlk olarak Sayın Sağlık Bakanımızın Yönlendirmesi ile Sağlık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Sayın Doç. Dr.Hakkı Yeşilyurt, Tedavi Hizmetleri Genel Mdr.Yrd. Dr. Sayın Serdar Mercan, Sağlık Bakanlığı Danışmanı Diş Hekimi Sayın Kemal Özgür Demiralp ile Ağız ve Diş Sağlığı Kuruluşları Yönetmeliği ile ilgili görüşmeler yapılmış yönetmelikle ilgili düzenlemeler yapılması isteğimiz iletilmiştir. 


- Sayın Müsteşar Yardımcımız Hakkı Yeşilyurt görüşmeden memnuniyetini ifade etmiş önerilerimizi dikkate alacaklarını, çalışmaların istikrarlı olabilmesi için tekrar Ankara''ya beklediklerini, bir çalışma Komisyonu kurmaları halinde bizleri de çağıracaklarını ifade etmiştir. 


- Sayın Tedavi Hizmetleri Genel Mdr.Yrd. Serdar Mercan Tüm Sağlık Kuruluşları için ortak bir yönetmelik hazırladıklarını ve bizlerle de ortak çalışmak istediklerini belirtmişlerdir.


- Sayın Sağlık Bakanlığı Danışmanı Kemal Özgür Demiralp, Ziyaret ekibimize yaklaşık 2 saat bir sunum yapmış, karşılıklı görüş alışverişinde bulunulmuştur.


- Sağlık Bakanlığından olumlu görüş alışverişinden ayrılan Ziyaret Ekibimiz Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanı Sayın Fatih Acar''la görüşmüştür. SGK''nın Ağız ve Diş Sağlığı Hizmeti satın almasıyla ilgili görüşlerine müracat edilmiş ve Derneğimizin görüşleri iletilmiştir. Sayın Başkan Gerekli alt yapıların hazırlandığını SGK olarak hizmet vermek istediklerini fakat Diş Hekimleri Odası tarafından açılan dava sonucu bu hizmetin geciktiğini bildirmişlerdir. 


Derneğimizin Görüşlerini ileten Sayın Ahmet Selvi Tüm Ağız ve Diş Sağlığı Camiasının Kurum Mensuplarına hizmet vermek istediklerini belirtmiştir. SGK Başkanı Sayın Fatih Acar Gelecek Haftaya önerilerimizi belirten bir sunum hazırlanarak tekrar beklediğini ve ilgili arkadaşlarla ortak çalışma yapmamızı istemiştir.


- SGK Aktüerya ve Fon Yönetimi Daire Başkanı Sayın Ömer Alan''la da Hizmet Alımının nasıl olabileceği ve riskleriyle ilgili görüşmeler yapılmıştır. 


- SGK dan da olumlu görüşmelerle ayrılan ziyaret Ekibimiz, TBMM Sağlık İşleri Komisyon Üyesi Erzurum Milletvekili Sayın Prof.Dr. Muzaffer Gülyurt ile makamında görüşmüştür. 


- Sayın Gülyurt ile Ağız ve Diş Sağlığı Kuruluşlarının, Diş Hekimlerinin sorunları görüşülmüş, SGK nın hizmet alımı ile ilgili görüşmeler yapılmış görüşlerine müracat edilmiştir. Sayın Gülyurt ziyaretimizi memnuniyetle karşılamış, Derneğimiz çalışmalarında başarılar dilemiştir. Sayın Sağlık Bakanı ve SGK yetkililieriyle görüşeceğini her türlü yardıma hazır olduğunu belirtmiştir.